2013 2014 ssk bağkur prim borçlarına af çıktı mı ?

2013 2014 ssk bağkur prim borçlarına af çıktı mı ne zaman çıkacak kimleri kapsıyor ?

Sosyal güvenlik kurumu primlerine ve bağkur primlerine büyük af çıkıyor. Sizlere sitemiz sgk.net üzerinden bu tür haberleri özellikle seçime az zaman kala af çıkacak yorumları ile yazmıştık. Nihayet bununla alakalı habarler çıkmaya başladı bile bakın af durumu hakkında yapılan haberler ve detaylarında neler yazıyor.

Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ karmaşasına noktayı koydu. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?: 
Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.
BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?: 
İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016’da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.
YAPILANDIRMA İÇİN SÜRE VERİLECEK Mİ?: 
Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksitle isterse peşin ödeme şansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Bu düzenleme ile esnaf icradan kurtulacak.
6111 YAPILANDIRMALARINI ETKİLER Mİ?: 
6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında son taksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok.
GSS BORCUNUN FAİZİ BİTECEK
18 Yaşını dolduran, çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetinden yararlanması için ödemesi gereken GSS prim borcuna af geliyor. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre verilecek. Gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve bir yıl taksitlendirme imkanı getirilecek.
Kaynak:sgk.net

Bir önceki yazımız olan İşyerim işverenim sigortamı yapmıyor yatırmıyor diyorsanız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gelenler:

bagkur affi ciktimi,bağkur affı 2014,ssk affı çıktımı 2014,ssk affı çıktımı,bağkur borçlarına af 2014,bağkura af geldimi,ssk affı 2014,bağkur prim affı 2014,bağkur borç affı 2014,bağkur affı çıktımı 2014,
2013 2014 ssk bağkur prim borçlarına af çıktı mı ? makalesi Ana Sayfa, Ssk kategorisinde yayınlanmaktadır.

“2013 2014 ssk bağkur prim borçlarına af çıktı mı ?” için 5 yorum

 1. mustafa erceyiş diyor ki:

  benım 1.yıl 2ay bakur borcum var bunun faıızı sılınecekmı ben bunu öğrenmek ıstıyorum 5.000 tl faız borcum var ana parası 3.000 tl yakın cevabını beklıyorum

 2. sevim diyor ki:

  1994 2004 arası bağkurum vardı 2004 bağkur affın dan yararlandım fakat geçmişe dönük 3 yıll 9ay 10 günümü kabull ettiler ve ödedim şimdi diğer günlerimi talleb ettme hakkım varmı .yaşım dolduğu hallde pirim eksikliğinden emmekli olamırorum. Billgi verirseniz sevinirim. Teşşekkürler.

 3. M.ÜNAL ÇERMİ diyor ki:

  Sonra ödemek mümkün Diğer yandan yeni düzenlemeyle beraber, 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek kadar süreyi borçlanması da mümkün olabilecek. Yani 3 yıllık prim borcu olan bir esnaf, emekliliğine yetmesi durumunda örneğin bu borcun sadece yarısını borçlanabilecek. 24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Yasa uyarınca taksitlendirme yapabilmek mümkün. Yeni düzenleme prim tahsilâtının artırılmasının yanı sıra, borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkân tanıyor. Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sağlıktan yararlanmanın önü böylece açılmış olacak. Esnafa ‘SSK’ şartlarıyla emeklilik yolu gözüktü 1 Mart 2011 tarihinden önce, kişinin hem 4/a hem de 4/b yani hem SSK, hem de Bağ – Kur kapsamında sigortasının olması durumunda önceden başlayan sigorta geçerli oluyordu. Bu kural nedeniyle 4/a sigorta primi ödemiş yüz binlerce esnafın sigortası geçersiz sayılıp 4/b prim borcu oluşuyordu. Oysa şimdi 2 yılı aşan borç nedeniyle 4/b sigorta süreleri silinince geçersiz sayılan 4/a sigortası geçerli hale gelebilecek. 24 aydan fazla Bağ – Kur (4/b) sigorta sürelerinin silinmesi son 7 yıl primlerini de değiştirebileceğinden bazı sigortalılar SSK (4/a) şartlarından da emekli olma hakkını kazanabilecek. Tercih imkânı sağlıyor …

  Bu yazıya göre ssk ile sigorta hayatına baslayan(1967doğumlu-1982sskalı) sonra 26 yıl bağ kurlu olup
  sonra ssk 11 ay ödeyen son 10 yılını bağkurunu borctan dolayı sildirip sskdan borclanıp emekli olabilirmi..?

 4. cahit türk diyor ki:

  Benim 1995 giriş ve 1996 terkim mevcut 330 günlük bir günüm var toplam borcum 1643 tl ana para 400 tl civarında ben bu torba yasadan nasıl yararlanabilirim bu günlerimi almasam borcum silinirmi bu borcun ne kadarı silinir ve ne kadar öderim. Teşekkür ederim.

 5. davut özdemir diyor ki:

  benim 1997 yılından şirket acılışım var ama bagkur acılışım yok ben nasıl yararlanırım acba

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Tc No İle Malulen Emekli Sorgulama
2022 E devlet özürlü maaşı sorgulama

E devlet şifresi ile özürlü maaşı öğrenme ve sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır ? Tc İle Engelli Özürlü Maaşım Sorgulama –...

Kapat
Önceki yazıyı okuyun:
Tc No İle Malulen Emekli Sorgulama
2022 E devlet özürlü maaşı sorgulama

E devlet şifresi ile özürlü maaşı öğrenme ve sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır ? Tc İle Engelli Özürlü Maaşım Sorgulama –...

Kapat